Print Friendly

1

post_image

اسکیزوفرنی بیماری است که موجب افکار عجیب، احساس غیر طبیعی و رفتار غیر معمول می شود. این بیماری در کودکان بسیار نادر بوده و تشخیص آن در مراحل ابتدایی بسیار مشکل است. ویژگی های اصلی اسکیزوفرنی در کودکان همانند بزرگسالان است هر چند که هذیان و توهم های کودکان با شرح و بسط کمتری همراه است و معمولا توهم های بینایی در بین کودکان مبتلا شایع تر است. هنگامی که شروع این اختلال در دوران کودکی یا نوجوانی است شخص مبتلا نمی تواند از نظر روابط بین فردی، پیشرفت تحصیلی یا شغلی به سطح مورد انتظار برسد بنابراین، در مسیر اصلی تحول دچار دست اندازهای جدی می شود. شیوع اسکیزوفرنی در بزرگسالان ۱ تا ۱۰۰ نفر بوده و در حالی که در کودکان ۱ در ۴۰/۰۰۰۰ نفر می باشد. شواهد فزاینده بیانگر آن است که اسکیزوفرنی دارای ریشه های عصبی _ تحولی است. ظهور نشانه های اسکیزوفرنی پیش از ۱۲ سالگی نادر است. اما مطالعه این مورد برای فهم این اختلال مهم است. به نظر می رسد که آسیب عصبی _ تحولی در نوع کودکی اسکیزوفرنی بیشتر از نوع بزرگسالی آن باشد.

اغلب کودکان اسکیزوفرن، تاخیر در زبان و سایر کارکردها را پیش از نشانه های روان پریشی از خود نشان می دهند( توهم ، هذیان و تفکر مختل). در نخستین سال زندگی، در حدود سی درصد از این کودکان نشانه های موقتی از اختلال فراگیر رشد از قبیل ادا و اصول عجیب از خود نشان می دهند. فیلم های خانوادگی مربوط به دوران کودکی اسکیزوفرن های نوع بزرگسال نشان می دهد که رشد حرکتی، نامتعارف و نامعمول بوده است. این آسیب ها در اسکیزوفرن های نوع کودکی به مراتب شدیدتر و جدی تر می باشد. آنها همچنین مضطرب تر و مهار گسیخته تر از اسکیزو فرنی نوع بزرگسالی می باشند.

تشخیص اسکیزوفرنی کودکان

اسکیزوفرنی تنها باید به وسیله متخصص تشخیص داده شود که این متخصص در اغلب اوقات روان پزشک کودک است. برای تشخیص این بیماری، دو تا از نشانه ها توصیف شده در بالا، دست کم باید به مدت شش ماه وجود داشته باشد و با زندگی روزانه ی کودک تداخل داشته باشد. متاسفانه، تشخیص اسکیزوفرنی در کودکان بسیار مشکل است. به گونه ای که تشخیص های اشتباهی مانند اختلال افسردگی و دو قطبی متداول است.

درمان اسکیزوفرنی کودکان

شناسایی و مداخله زود هنگام می تواند کیفیت زندگی کودک و نوجوان دارای اسکیزوفرنی را بالا ببرد. دارو درمانی، روش اصلی درمان اسکیزوفرنی است. متاسفانه اغلب این داروها دارای عوارض جانبی شدیدی هستند که افزایش وزن یک از آنها می باشد. بنابراین، رژیم غذایی و داشتن، تمرینات ورزشی روزمره، بسیار مهم است. کودکان دارای اسکیزوفرنی باید طرح های درمانی را مرتبا دنبال کنند. این کودکان باید در خانه و مدرسه حمایت شوند. به گونه ایی که آموزگاران و والدین این کودکان باید پشتیبانی و شکیبایی لازم را از خود بروز دهند. این کودکان معمولا به روابط اجتماعی علاقه ایی نشان نمی دهند. بنابراین , بازی های گروهی ممکن است گزینه مناسبی برای این افراد نباشد. در مجموع درمان کودکان اسکیزوفرنی با توجه به سن کودک، شدت بیماری، نوع اسکیزوفرنی، تحمل کودک برای دریافت داروها و نظر و ترجیحات والدین ترسیم می شود.

منبع: امیدوار

دکتر عادل باقر پور، متخصص مغز و اعصاب (نورولو‍ژی)
آدرس : تهران، میدان ونک، کوچه بیستم گاندی، پلاک ۱۰، طبقه همکف


دکتر هادی شجاعی، فوق تخصص درد
دکتر لیلا بیدکی، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی

Share →